جاده ورودی مرگور - راژان- تابستان 89 آبشار سوله دوکل- مرگور- ارتفاعات دالامپر- تابستان 89آبشار سوله دوکل- ارتفاعات دالامپر مرگور روستای کوله بهی- روستای نویی طبیعت مرگور - دید از ارتفاعات دالامپر مرگور طبیعت مرگور- دید از ارتفاعات روستای نویی روستای هاشم آبادروستای نویی- جمع آوری علوفه جهت خوراک دام ها برای زمستانروستای رزگه- گله گاوها و  بازیگوشی کودکانهقله آز- دید از روستای دیزج مرگورمرگور - دید از مسیر روستای نویی به ژره ارتفاعات دالامپر- کوچ عشایران به ارتفاعات سرسبز دالامپردامداری در مرگور- دید از جاده روستای نویی به لورزنیروستای سه گرگان- شخصی در حال پیاده روی با لباس بسیار زیبای کردیروستای رزگه- این پیچ همراه با سراشیبی یکی از زیبایی های مسیر مرگور است

نقاط دیدنی منطقه مرگور:

بحث اصلی ما در اینجا پیرامون دهستان مرزی مرگور واقع در جنوب غربی شهرستان ارومیه است که با پیمودن مسافتی 45 کیلومتری از طریق جاده ی بند(روستایی زیبا در جنوب ارومیه که اواخر هرهفته تفرجگاه صدها ارومیه­ایست) و طی مسیری کوهستانی به آن می­رسیم. دهستان مرگوراز توابع بخش سیلوانای ارومیه، با مساحتی بالغ بر 5/442 کیلومترمربع، یکی از مناطق نادر ایران از نظر شرایط اقلیمی و موقعیت جغرافیایی و تنوع زیستی گونه­های مختلف گیاهی است. ارتفاع آن از سطح دریا بین 1600تا 1700 متر متغیر است.
دهستان مرگور از نظر وجود قله
­های بلند، دره­های عمیق وسرسبز، چشمه­های آب گرم، دریاچه­های مرتفع­، باغات زیبا­، رود­های کوچک و بزرگ­، آب وهوای خنک تابستانی، مرقد شیوخ و بزرگان، آبشارهای طبیعی، روستاهای زیبای کوهپایه­ای و صدها منظره­ی طبیعی دیگرنه تنها در شمال غرب کشور بلکه در تمام کشور کم نظیر است. در صورت توجه مسئولان به این امکانات بالقوه و سرمایه گذاری دراین بخش، این منطقه می­تواند به یکی از بزرگترین قطب­های گردشگری کشور در شمال غرب تبدیل شود. مهمترین جاذبه­های مرگور عبارتند از:دره زیبا و سرسبزبنار،روستاهای واقع در کوهپایه همچون کچله ونوی، آبشار روستای  سوله­دوکه­ل (سلوک که چشمان هر بیننده­ای را به خود خیره می­سازد)، معنی سوله­دوکل در کردی، آبشار دودآلود است، چرا که این آبشارهنگام برخورد با سنگ ها­ ، ذرات آب در اطراف آبشار فضاي مه­آلودي را به وجود مي­آورد كه چشمان هر بيننده­اي را خيره مي­كند. دریاچه­های طبیعی  گه­رزیرین و مامه شیخ، چشمه­های آب روستای چریک آباد که همچون آب معدنی سیلوانا در شهرستان معروف است وآب آن برای بیماران کلیوی توصیه می­شود. چشمه­های بزرگ روستای "حلج"که علاوه بر زمین­های این روستا مزارع روستا­های هاشم آباد و دوکانا وسه گرکان را نیز سیراب می­کند. جنگل­های روستاهای باوان و خوراسب که البته زیاد گسترده نیستند. طبیعت جذاب کنار جاده­ی ارتباطی روستای ژارآباد به دشتبیل شهرستان اشنویه، چشمه­های آبگرم روستای هفت آباد در حاشیه­ی رود باراندوز که دارای خاصیت درمانی است و هر ساله صدها نفر از جاهای دور برای بهره بردن از این چشمه­ها به این روستا می­آیند .در گویش محلی به این چشمه­ها، درمان آوا گفته می­شود. هر ساله بخصوص در فصول بهار و تابستان بسیاری از افرادی که قصد گردش و یا کوهنوردی دارند به این دهستان می­آیند. بسیاری از مدارس ودانشگاه­ها نیز دانش آموزان و دانشجویان­شان را برای برگزاری اردوهای تفریحی به این منطقه می­آورند، اما متأسفانه گاهی به دلیل ناشیگری این افراد، دچار آسیب­های شدید بدنی شده و یا حتی بدتر از آن جانشان را از دست می­دهند. در طول این دو سه سال شایعاتی از سوی مقامات استانی برای سرمایه­گذاری در این دهستان بر سرزبان مردم و همینطور رسانه­ها افتاد ولی متأسفانه هنوز اقدامی در این جهت انجام نگرفته است­. گردشگری امروزه در سطح جهان برای برخی از کشورها منبع اصلی درآمد به حساب می آید­، چنانچه آینده به این منبع درآمد در دهستان مرگور توجه بیشتری شود نه تنها گردشگران داخلی بلکه توریست های خارجی نیز به این منطقه سرازیر خواهند شد. طبق اطلاعاتی که از افراد موثق به دست آورده­ام، دو سال پیش شماری سرمایه­گذار ژاپنی برای خرید زمین­های زراعی دشت راژان (واقع در چند کیلومتری شمال مرگور) به منظور ایجاد مراکز گردشگری­، به ایران آمده بودند که اهالی این شهرک از فروش زمین­ها­یشان به آنان خودداری ورزیده بودند. دشت راژان از سمت غرب چسبیده به ارتفاعات که­وی­زر(در کردی به معنی­: کبک زرد)است و از سمت شمال نیز به دریاچه­ی سد تازه احداث بند  متصل است و از نظر تقسیمات جزء دهستان دشت است­. دهستان ترگور نیز همچون مرگور به طور بالقوه دارای توانایی جذب گردشگر است. از جمله نقاط دیدنی ترگور پیست اسکی روستای خوشاکو است.